Ivan Ouhel: Výběr z díla, pohledem sběratele, 2018

Místo konání: Topičův salon, Národní třída 9, Praha 1
Termín: 2. 3. - 26. 3. 2018
Kurátoři: Linda K. Sedláková (Galerie Gema), David Železný (Čermák Eisenkraft)

 

 

Tvorba Ivana Ouhela je neodmyslitelnou součástí českého umění posledních desítiletí. Autorovy snivé krajiny na pomezí symbolismu a expresionismu patří – stejně jako např. díla Michala Ranného – k české lyrické abstrakci, jež vycházela z linie reprezentované Janem Preislerem. Ouhel směřuje pod povrch krajiny, jeho pohled se upírá do spodních vrstev země. Ivan Ouhel na výtvarnou scénu nastoupil v 70. letech, jeho tvorba však dalece přesáhla generační rozměr. Výstava „Ivan Ouhel: Výběr z díla, pohledem sběratele“ uvede 26 děl z období od roku 1997 až do roku 2012.

Jeho rané obrazy mají těžký, zemitý kolorit, jakoby zkoumaly samotné hlubiny země. Kromě krajiny je pro Ouhela důležitým námětem figura. Ještě v polovině 70. let v Ouhelově tvorbě spatřujeme silný smysl pro horizontalitu – obraz představuje diptych složený ze dvou pohledů – většinou mírně převýšený čtverec. Po figurální etapě se tento formát proměňuje na vertikální.

Ouhelova dvě ústřední témata, tedy figura a krajina, postupem času zcela splývají. Člověk se zde stává součástí přírody, nikoliv jejím centrem.

V 90. letech v Ouhelových obrazech převládají velké barevné plochy, působivé barevné kombinace, které se postupně zcela rozkládají na prazákladní tvary. Dochází ještě k jednomu k obratu – obrazy jsou plné neklidu, protikladů a konfliktů, s prvky gestické malby. Rozklad na základní geometrické formy, ze kterých je obraz vystavěn, je často též prováděn technikou akvarelu.

Nejvíce ze všeho zajímá lvana Ouhela svobodné malířské gesto. Nesoutěží s nikým, nepotřebuje se vřazovat do kontextů a uměleckého provozu, těší se z možnosti tvořit. V nás divácích pak pěstuje úctu k přebývání ve světě, v němž se odehrávají věčné děje koloběhu přírody a lidské účasti v něm. Přemýšlení o konfliktech i smíru se odívá do nehledané, osobité krásy, která nám pomáhá žít.